Άλμπουμ με 40 φωτογραφίες εγκαταλελειμμένων αυτοκινήτων στην Κάτω Ηλιούπολη μας έστειλε ο συμπολίτης μας ο Νίκος Δούκας...
"Η εγκατάλειψη οχημάτων στην Ηλιούπολη είναι ακόμα μια εικόνα ντροπής για την οποία τόσο η τρέχουσα Δημοτική Αρχή όσο και οι προηγούμενες παίρνουν κάτω από την βάση. Εκατοντάδες αυτοκίνητα εγκαταλείπονται στην πόλη με ή χωρίς πινακίδες εστία μόλυνσης, στερώντας τις θέσεις στάθμευσης στους κατοίκους.
Πρωταθλητές είναι ο παράδρομος της Βουλιαγμένης, η Ροβέρτου Γκάλι/Χρυσάφη, η Εργατών Τύπου κ.α.
Το πρόβλημα είναι κυρίως οξύ γύρω από συνεργεία αυτοκινήτων, που διαφεντεύουν τις γειτονιές κλέβοντας δημόσιο χώρο.
Ο Δήμος Ηλιούπολης ως ο μόνος υπεύθυνος για την διαχείριση είναι έκθετος. Αδιάφορος ή φοβικός απέναντι στα συνεργεία και ιδιώτες που παρανομούν, λίγη σημασία έχει. Το αποτέλεσμα είναι θλιβερό".